Podróżowanie na cmentarz Kerameikos w Atenach Grecja

Nie ma nic, co byłoby podobne do doświadczenia, jakim jest wizyta na cmentarzu. A wizyta na cmentarzu to coś więcej niż tylko wycieczka do grobu, to doświadczenie samego siebie. Jest coś w ciszy, która wydaje się zapraszać do oddania czci zmarłym. Obecność cmentarza przypomina o życiu i śmierci, a fakt, że ci ludzie już nie żyją, ale nie ma ich już na tym świecie sprawia, że całe doświadczenie jest czymś więcej niż tylko wycieczką na cmentarz.

Słowo “kremacja” pochodzi od łacińskiego “cremare”, co oznacza spalić, i był to preferowany sposób pozbywania się ciała zmarłego w czasach starożytnych. Dziś jednak trend się zmienił i ludzie wybierają kremację. Wynika to z wygody, a także z faktu, że jest to znacznie bardziej ekologiczne niż pochówek.

Pierwsze publiczne krematorium w Atenach zostało zbudowane w połowie XIX wieku, w miejscu dzisiejszego Cmentarza Kerameikos. Jednak pierwsze publiczne krematorium na świecie zostało zbudowane w 1874 roku w Paryżu.

Cmentarz Kerameikos jest drugim co do wielkości cmentarzem w Atenach i posiada największą liczbę grobów, które znajdują się w okolicach centrum miasta. Pochowanych jest tam wiele znanych osób i sław, między innymi grecki bohater, poeta Sappho, matematyk Pitagoras oraz pisarz, dramaturg i historyk Ajschylos. Na cmentarzu znajduje się również grób kompozytora Mikisa Theodorakisa.

Wizyta na cmentarzu jest doświadczeniem samym w sobie. Architektura cmentarza jest bardzo imponująca, a cmentarz podzielony jest na dwie części, jedną dla żywych i drugą dla zmarłych. Najważniejszą rzeczą, którą należy zauważyć w przypadku cmentarza Kerameikos jest to, że nie jest to tylko miejsce dla zmarłych, ale również dla żywych.

Odwiedzający cmentarz mogą podziwiać piękno architektury, a także wziąć udział w pieszej wycieczce po cmentarzu. W sezonie letnim zwiedzający mogą również podziwiać koncerty i przedstawienia, które odbywają się na cmentarzu.

Cmentarz Kerameikos jest spokojnym miejscem, do którego ludzie mogą się udać, aby zastanowić się nad swoim życiem i pomyśleć o rzeczach, które chcieliby robić, gdy ich już nie będzie.

Jeśli szukasz relaksującego i pięknego miejsca do spędzenia czasu, wizyta na cmentarzu Kerameikos jest czymś, czego nie powinieneś przegapić.

Wnioski:

Cmentarz Kerameikos to obowiązkowa wizyta dla każdego, kto jest w Atenach. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie można znaleźć miejsce spoczynku dla siebie, a także dla innych.