Co warto zobaczyć w Wenecji – Mini Przewodnik

Wenecja to malownicze miasto położone na 117 wyspach, które przecina Canale Grande – główna arteria komunikacyjna. Jedynym transportem publicznym są tramwaje wodne, czyli vaporetto. Podpowiadamy, co wato zobaczyć w tym niezwykłym mieście.

  1. Plac Św. Marka

Plac Św. Marka otoczony jest pięknymi budowlami i zabytkami. Od strony północnej i południowej stoją budynki Proukracji. Wschodni kraniec placu stanowi Bazylika św. Marka, która została zbudowana w 832 roku. Bazylika, była wiele razy przebudowywana, ale zachowała swój kształt stworzony na planie krzyża greckiego. Jej wnętrze jest bogato zdobione mozaikami, a w jej głównej części znajduje się galeria udostępniona zwiedzającym. Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny (płaci się jedynie za dodatkowe elementy zwiedzania). Trzeba jednak przygotować się na oczekiwanie w długich kolejkach.

2. Most Westchnień

W Wenecji znajduje się około 400 mostów. Są pięknym elementem krajobrazu. Najlepiej mieć tyle czasu, by przejść jak największą ilością weneckich mostów. Most Westchnień to przejście łączące pałac Ducale z celami więziennymi. Według legendy prowadzeni tędy w dawnych wiekach skazańcy wzdychali, tęskniąc za wolnością, stąd nazwa mostu. Podobno zakochani, którzy pocałują się pod tym mostem, szybko wezmą ślub.

3. Most Rialto

Most opiera się na jednym łuku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Ze szczytu mostu  roztacza się wspaniały widok na obie strony Kanału. Na lewo od mostu rozciąga się najstarsza część miasta – Rialto – na której od początku istnienia Wenecji toczyło się najbardziej intensywne życie handlowe. Po obu stronach uliczki wewnątrz mostu ustawione są w dwóch rzędach kramy kupieckie i sklepy z pamiątkami. Jest to najstarszy most wenecki.

4. Riva degli Schaivoni

Nabrzeże znajduje się w dzielnucy Castello nad Laguną Wenecką. Kiedyś było integralną częścią głównego portu handlowego, oraz główną przystanią gondolo. Swoją nazwę zaczerpnęło od słowa Schiaboni – dalmatyńskich niewolników i kupców, którzy podczas Republiki Weneckiej przybywali tu na swoich statkach i prowadzili stoiska handlowe.

5. Pałac Dożów

Pałac Dożów był niegdyś rezydencją dożów i siedziba władz Wenecji. W środkowej części budowli, pomiędzy oknami umieszczono płaskorzeźby nawiązujące do wystroju architektonicznego Porta della Carta.

Obecnie w gmachu znajdują się muzeum Museo dell’Opera z ekspozycją 42 oryginalnych kapitel z arkad na elewacjach zewnętrznych (zgromadzone po renowacji przeprowadzonej pod koniec XIX wieku). Do zwiedzania udostępnione są także pomieszczenia pałacowe dekorowane freskami m.in. Veronesego (np. Apoteoza Wenecji) i Jacopo Tintoretto (np. Raj). Na fryzie Sali del Maggior Consiglio umieszczono poczet 76 dożów weneckich. Miejsce, w którym powinien znajdować się portret doży Marino Faliero zasłonięte jest kirem (doża został ścięty w 1355 za spiskowanie przeciw republice).

7. Campo del Ghetto Nuovo

Weneckie getto jest najstarsze w Europie. Getto stanowi prężny ośrodek kultury żydowskiej. Znajduje się w nim kilka Synagog, muzeum i dużo koszernych restauracji. Warto nie tylko przespacerować się po placach i uliczkach getta, ale także obejrzeć synagogi. Z powodu braku miejsca, synagogi tworzono w budynkach już istniejących, przez co kilka z nich jest jakby ukryte i niełatwo je odnaleźć.

W Museo Ebraico można oglądać liczne przedmioty wyprodukowane w Wenecji między XVII a XIX w. Znajduje się tutaj kolekcja tkanin i sreber oraz bogaty zbiór dokumentów i przedmiotów kultu. Muzeum oferuje także możliwość zwiedzenia starego cmentarza żydowskiego znajdującego się na weneckim Lido.

O autorze

Zdjęcie profilowe Edytor Travelalert

By edytor / Editor, bbp_participant

Follow edytor
on lut 11, 2017

Wyróżnione oferty