Co warto zobaczyć w Lizbonie – Mini Przewodnik.

Portugalia jest miastem, do którego warto wybrać się o każdej porze roku. Lizbona posiada swój charakterystyczny, klimat. Urzeka żółtymi tramwajami, krętymi uliczkami i przepysznym jedzeniem. Przedstawiamy Wam Mini Przewodnik po mieście.

  1. Bairro Alto

Barrio Alto to wielokulturowa dzielnica, w której toczy się nocne życie Lizbony. Kiedyś mieszkali w niej głównie arystokraci i handlarze towarów importowanych z portugalskich kolonii. Spacer po Barrio Alto dobrze zacząć z samego rana, by móc podziwiać codzienne życie mieszkańców. Warto wybrać się na punkt widokowy – Miraduro Sao Pedro de Alcantara, z którego rozciąga się widok na wschodnią część Lizbony. W dolnej części dzielnicy znajduje się również inny punkt, który nosi nazwę Miraduro de Santa Catarina.

2. Chiado

W dzielnicy Chiado znajdują się najstarsze w Lizbonie księgarnie, kościoły, sklepy i kawiarnie. W 1988 r część dzielnicy pochłonął pożar – życie straciło 250 ludzi i spaliło się 18 zabytkowych kamienic. Współcześnie dzielnica staje się najmodniejszą i jednocześnie najdroższą w Lizbonie. Będąc w okolicy warto zobaczyć Largo do Chiado – plac w centrum dzielnicy a także Museu de Chiado.

3. Rossio

Rossio to kolejna dzielnica Lizbony, znajdująca się po prawej stronie Chiado. Orginalna jej nazwa to Praca Dom Pedro IV – Plac Króla Piotra IV. Jedną z wielu atrakcji jest dworzec Estaco de Caminhos de Ferro do Rossio, który zdobi neomanuelińska fasada. W północnej części placu znajduje się Teatro Nacional Almeida Garrett. To właśnie na placu skupia się całe życie towarzyskie Lizbony.

4. Baixa

Ogromną część dzielnicy zajmuje Praca do Comercio, nad którym góruje łuk triumfalny Arco da Rua Augusta, który pełni rolę bramy dzielnicy. Na Praca do Comercio znajdował się kiedyś magazyn złota. Obecnie plac otaczają budynki mieszczące główne urzędy i ministerstwa.

5. Alfama

Alfama to jedyna dzielnica, która nie ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w 1755 roku. Obecnie zamieszkują ją biedniejsi mieszkańcy stolicy. Odwiedzając dzielnicę warto iść na Miraduro Santa Luzia, skąd rozpościera się widok na panoramę miasta. Powyżej punktu widokowego znajduje się Museu de Artes Decorativas. Warto również odwiedzić kamienicę Casa dos Bicos, której kremową fasadę pokrywają kamienne zdobienia w kształcie diamentów a także Katedrę Se Patriarcal.

6. Castelo Sao Jorge

Zamek położony w jednej najstarszych części Lizbony, został zbudowany w 138r.p.n.e. Zwiedzanie zamku obejmuje mury obronne tworzące cytadelę, średniowieczny zamek, ruiny pałacu królewskiego, ogrody i ogromny taras. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się również piękny widok na Portugalię.

7. Belem

Jedno z zachodnich przedmieść Lizbony, położone blisko ujścia Tagu do Oceanu Atlantyckiego. Dzielnica jest zachwycająca, ze względu na swoje położenie przy rzece, pięknym ogrodom i doskonałej lizbońskiej cukierni. W tym miejscu warto zobaczyć klasztor Hieronimitów, Museu da Marihana a także Centro Cultural de Belem – kamienny gmach, w którym mieszczą się sale kongresowe i koncertowe. Nie da się również przeoczyć Torre de Belem – wieża w stylu romańsko-gotyckim, która w czasach dobrobytu służyła jako stacja kontroli statków wpływających do lizbońskich portów do dziś zachwyca turystów.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

O autorze

Zdjęcie profilowe Edytor Travelalert

By edytor / Editor, bbp_participant

Follow edytor
on kw. 09, 2017