Paryż – co warto zobaczyć. Mini Przewodnik po mieście.

Paryż to największe miasto i stolica Francji. W Paryżu znajduje się wiele zabytków z różnych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym. Przedstawiamy wam mini przewodnik po mieście.

  1. Luwr

Muzeum zostało wybudowane w 1190 roku i początkowo pełniło funkcję twierdzy obronnej, natomiast po 12 latach przekształcono ją w rezydencję królewską. W 1793 ostatecznie otwarto tu muzeum. Do muzeum wchodzi się od strony charakterystycznej na całym świecie szklanej piramidy. Podczas jednej wizyty z pewnością nie starczy czasu, aby zobaczyć wszystkie dzieła.

Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia od 9.00 do 18.00.
W środy i w piątki muzeum otwarte jest wieczorem do godziny 21.45

Wszystkie informacje znajdziecie w polskim przewodniku muzeum na stronie MUZEUM

  1. Katerdra Notre Dame

Katedra Notre Dame swoją chwałę zawdzięcza nie tylko słynnej powieści Wiktora Hugo – Dzwonnik z Notre Dame. Co roku blisko 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji.

Budowa świątyni godnie rozpoczęła się w XII w i trwała blisko 200 lat. Zanim jeszcze dokończono budowę katedry – stała się ona centrum najważniejszych wydarzeń w historii Francji. Stąd w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, a kilkaset lat później w 1804 Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Katedrę Marii Panny w Paryżu zdobią dwie masywne wieże. W środku budowli znajduje się wiele witraży i aż 29 kapliczek.

  1. Bazylika Scare – Coeur

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego położona jest na wzgórzu dzielnicy Montmartre. Zaprojektował ją Paul Abadie w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyńskich. Bazylika została wzniesiona jako symbol narodowego pojednania i nadziei.

Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), nazywany „Savoyarde”, jego serce waży 500 kg.

Bazylika Sacre Coeur jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.

Bazylika jest otwarta dla wszystkich, do zwiedzania i modlitwę, każdego dnia w roku między godziną 6.00 a 22.30

4. Place du Tertre

Place du Tertre jest to plac położony w paryskiej 18 dzielnicy. Place du Tertre stanowi historyczne centrum artystycznego Paryża. W XX wieku w okolicach placu mieszkało wielu znanych a także biednych malarzy w tym m.in Pablo Picasso oraz Maurice Utrillo.

5. Bulwar Saint Germain

Bulwar Saint-Germain to główna ulica Paryża na lewym brzegu Sekwany. Okolica słynie z wytwornych sklepów i galerii sztuki. Po II wojnie światowej bulwar Saint-Germain stał się ulubionym miejscem intelektualistów oraz osób związanych z kulturą Paryża. Pisarze, filozofowie oraz muzycy zapełniali kluby nocne, kawiarnie oraz pijalnie piwa wzdłuż całego bulwaru.

6. Pola Elizejskie

Najsławniejsza francuska arteria rozciąga się od Place de la Concorde do oddalonego o 2 km na północny-zachód placu im. Charles’a de Gaulle na którym to mieści się Łuk Triumfalny. Jest to najbardziej reprezentatywna ulica miasta, Francuzi nazywają ją nawet „La plus belle avenue du monde” czyli najpiękniejszą aleją świata. Oferuje najbardziej rozpoznawalne panoramy Paryża i zaprasza do ulicznych kawiarni, sklepów i eleganckich restauracji.

7. Łuk Triumfalny

Drugi po Wieży Eiffla symbol Paryża. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowę Łuku rozpoczęto w 1806, na zlecenie Napoleona i z przerwami prowadzono do ukończenia w 1836, za panowania Ludwika Filipa I. Projektantem architektury jest Jean François Chalgrin, dekorację rzeźbiarską wykonał François Rude.

8. Wieża Eiffla

Symbol Paryża i Francji – wieża Eiffla – wzniesiona przez Gustava Eiffela w 1889 roku na Wystawę Powszechną upamiętniającą stulecie rewolucji francuskiej.

Wieża jest wyposażona w trzy platformy widokowe. Na pierwsze dwa można wspiąć się po schodach lub wjechać windą. Na ostatni poziom można dostać się jedynie windą. Nocą wieża lśni milionami światełek a od godziny 20:00 o każdej pełnej godzinie można podziwiać dynamiczną, migoczącą iluminację.

O autorze

Zdjęcie profilowe Edytor Travelalert

By edytor / Editor, bbp_participant

Follow edytor
on lut 25, 2017

Wyróżnione oferty