10 rzeczy, które warto zobaczyć w Barcelonie – Mini Przewodnik

Barcelona to miasto położone w północno – wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Barcelona jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Przedstawiamy Wam Mini Przewodnik po mieście.

  1. La Rambla

La Rambla to ruchliwa kilometrowa ulica w centrum Barcelony, popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Ulica kipi życiem przez całą dobę. Oficjalnie La Rambla stanowi ciąg krótszych ulic, z których każda nosi inną nazwę (stąd forma w liczbie mnogiej, Les Rambles). Poczynając od Plaça de Catalunya kolejno są to: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica.

Wzdłuż ulicy można odwiedzić wiele sklepów, nacieszyć się ulicznymi przedstawieniami prześcigających się w pomysłach mimów, aktorów i tancerzy. Deptak bywa bardzo zatłoczony, szczególnie w czasie sezonu turystycznego.

2. Park Guell

Park Guell znajduje się w północno wschodnim krańcu dzielnicy Gracía, która stanowiła kiedyś przedmieścia Barcelony. Park położony jest na wzniesieniu, skąd roztacza się bardzo ładny widok na Barcelonę. Został zaprojektowany przez  katalońskiego architekta Antonio Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebi Güella, przemysłowca barcelońskieg. Otoczony jest murem, zbudowanym z kamieni o nieregularnym kształcie. Znajduje się w nim siedem bram. Nad główną bramą znajdują się dwa medaliony ze słowami „Park” i „Güell”, ułożonymi za pomocą mozaiki trencadis – kawałków potłuczonych, ceramicznych płytek.

3. La Boqueria

Najsłynniejszy i za razem najbardziej barwny targ w Barcelonie. Mieści się przy ulicy La Rambla i przyciąga tłumy turystów z całego świata. Liczne stoiska przykuwają uwagę soczystymi owocami, świeżymi owocami morza czy barwnymi przyprawami. Ta targu można zaopatrzyć się w regionalną, zdrową żywność, mięsa, sery a także zjeść coś ciepłego.

4. Sagrada Familia

Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia rzymskokatolicka. Wciąż nieukończony symbol Barcelony. Zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego.

W założeniu architekta sama konstrukcja budowli miała przypominać jeden wielki organizm. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Początkowo jej projekt zlecono innemu architektowi, ale ten wszedł w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę świątyni. Wówczas zlecenie na budowę otrzymał Gaudí, który całkowicie zmienił projekt, nadając mu własny styl. Przez następne cztery dekady pracował intensywnie nad konstrukcją, poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał pierwotne założenia.

Do czasów współczesnych wzniesiono 8 z zaplanowanych 18 strzelistych wież, mierzących do 170 metrów wysokości. Wieże symbolizują 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa (centralna i najwyższa). Po ukończeniu wieży poświęconej Jezusowi Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem na świecie.

5. Montjuïc

Montjuïc to wzgórze o wysokości 173 m n.p.m położone w Barcelonie w Hiszpanii.  jest szerokim i niewysokim wzgórzem ze stosunkowo płaskim szczytem. Wznosi się w południowo-zachodniej części centrum. Na jego zboczach kryje się mnóstwo atrakcji – zamek (forteca Castell de Montjuïc), Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, obiekty sportowe czy też parki.

6. Font Magica

Kompleks fontann znajdujący się przy Avenida Maria Cristina w Barcelonie. Fontanna znajduje się u podnóża wzgórza Montjuïc, tuż obok hal targowych Fira de Barcelona oraz Plaça d’Espanya. fontanny są zwykle w godzinach wieczornych miejscem widowiskowych spektakli artystycznych: woda – światło – dźwięk. Podczas pokazu w takt muzyki, z setek dysz fontanny wydobywają się strumienie wody o zmiennym ciśnieniu, tworząc rozmaite przestrzennie ukształtowane elementy i figury. Odpowiednie grupy strumieni wody wypływającej pod różnymi kątami są podświetlane zmieniającymi się światłami o różnych kolorach. Spektakle odbywają się średnio co pół godziny lub co godzinę.

7. Barri Gotic

Dzielnica gotycka to średniowieczne centrum Barcelony. Dzielnica Gotycka jest bez wątpienia najbardziej klimatyczną częścią miasta.  Centralną częścią jest tutaj Plac Słońca (Plaça de la Seu), na którym znajduje się katedra św. Eulalii oraz Plac św. Jakuba (Plaça de Sant Jaume) z budynkiem siedziby władz miasta z XIV wieku i Pałacem Prezydenckim Katalonii z wieku XV (Palau de la Generalitat).

8. Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny został zaprojektowany przez architekta Josep Vilaseca i Casanovas. Posiada wysokość 30 metrów, a jego wykonanie inspirowane było stylem neomudéjar, który królował w Hiszpanii do przełomu XIX i XX wieku. Jest on pięknego, ceglastego koloru, dzięki któremu wspomniane wyżej rzeźby, prezentują się jeszcze dostojniej i interesująco. Znajduje się przy wejściu na paseo Lluís Companys i paseo de Sant Joan.

9. Casa Milla

Budynek został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Casa Milá, jak pragnął sam Gaudí, miała być odpowiedzią na brak interesujących budynków w mieście. Ze względu na prezencję (budynek wygląda jak potężny skalny blok) barcelończycy przezwali go La Pedrera, co znaczy Kamieniołom. Fasada budynku porównywana jest do wzburzonego morza.

Nie lada atrakcją jest również możliwość wyjścia na dach, na którym znajdują się kominy przypominające kształtem dym. Stąd też roztacza się przepiękny widok na całe miasto z Sagrada Familia na czele.

10. Casa Batllo

Casa Batlló – budynek mieszkalny znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 w Barcelonie, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany).

O autorze

Zdjęcie profilowe Edytor Travelalert

By edytor / Editor, bbp_participant

Follow edytor
on mar 12, 2017

Wyróżnione oferty